خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

کد خبر: 4413 تعداد بازدید: 1123

موز یکی از پرمصرف ترین میوه های جهان است و این امر دلیل خوبی دارد. آنچه در ادامه می آید، خواص و ارزش غذایی موز به همراه شرایط مناسب کشت ...

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

موز یکی از پرمصرف ترین میوه های جهان است و این امر دلیل خوبی دارد. آنچه در ادامه می آید، خواص و ارزش غذایی موز به همراه شرایط مناسب کشت آن است.

ارزش غذایی موز:

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

این میوه های زرد رنگ حاوی مواد مغذی فراوانی است، برخی از دانشمندان معتقدند که موز ممکن است حتی اولین میوه موجود در جهان بوده باشد.

امروزه موز، حداقل در ۱۰۷ کشور جهان کشت می شود و رتبه چهارم در بین محصولات غذایی از لحاظ ارزش اقتصادی دارد. آمریکایی ها موز را بیشتر از ترکیب سیب و پرتقال مصرف می کنند.

موز دارای ویتامین C، پتاسیم، منگنز، اسید فولیک، ویتامین B6، نیاسین، آهن, ویتامین A، منیزیم می باشد.

با این مقدار مصرف بالای موز در جهان، جای تعجب نیست که برای مردم این سوال پیش بیاید که موز چه فوایدی دارد؟

خواص موز برای سلامتی:

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

موز به دلیل داشتن مواد مغذی و ویتامین های فراوان خواص درمانی بسیاری دارد. خواص موز برای سلامتی:

۱- فشار خون:

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

نگه داشتن پایین میزان سدیم برای کاهش فشار خون ضروری است، با این حال افزایش مصرف پتاسیم نیز به دلیل اثرات اتساع رگ های خونی ممکن است به همان اندازه مهم باشد.

با توجه به نتیجه آزمون نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه آمریکا، کمتر از ۲ درصد از افراد بزرگسال آمریکایی میزان ۴۷۰۰ میلی گرم پتاسیم روزانه توصیه شده را دریافت می کنند. مصرف بالای می تواند خطرات مرگ ناشی از همه عوامل را تا ۲۰ درصد کاهش دهد.

۲- آسم

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

مطالعات انجام شده توسط دانشگاه امپریال لندن نشان می دهد که کودکانی که فقط یک موز در روز مصرف می کنند ۳۴ درصد کمتر به آسم مبتلا می شوند.

۳- سرطان

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

مصرف موز، پرتقال و آب پرتقال در دو سال ابتدای زندگی ممکن است خطر ابتلای به سرطان خون در دوران کودکی را کاهش دهد. به عنوان منبعی مناسب از ویتامین C، موز می تواند به مبارزه با تشکیل رادیکال های آزاد شناخته شده سرطان کمک کند. فیبر موجود در سبزیجات و میوه هایی مانند موز، می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ کمک کند.

۴- سلامت قلب

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

فیبر، پتاسیم، ویتامین C، و ویتامین B6 در موز همگی ضامن سلامتی قلب هستند. افزایش مصرف پتاسیم همراه با کاهش مصرف سدیم مهم ترین تغییر در رژیم غذایی است که یک فرد می تواند برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی انجام دهد.

در مطالعه ای، افرادی که روزانه ۴۰۶۹ میلی گرم پتاسیم مصرف کرده بودند در مقایسه با افرادی که پتاسیم کمتری دریافت کرده بودند (حدود ۱۰۰۰ میلی گرم در روز)، ۴۹ درصد خطر مرگ ناشی از بیماری های کم خونی موضعی قلب کمتری داشتند.

مصرف بالای پتاسیم همچنین با کاهش خطر سکته مغزی، محافظت در برابر از دست دادن توده عضلانی، حفظ تراکم استخوان و کاهش شکل گیری سنگ های کلیه در ارتباط است.

۵– دیابت

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

مطالعات نشان داده است که بیماران دیابتی نوع ۱ که رژیم غذایی با فیبر بالا مصرف می کنند، دارای سطح گلوکز خون پایین تر و در بیماران دیابتی نوع ۲ ممکن است سبب بهبود قند خون، چربی و سطح انسولین شود.

یک موز متوسط حدود ۳ گرم فیبر دارد.

۶– درمان اسهال

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

غذاهای شیرین و مطلوب مانند سس سیب و موز برای درمان اسهال توصیه می شود. الکترولیت هایی مانند پتاسیم در مقادیر زیادی در طول ابتلا به اسهال از دست می روند و ممکن است کسانی که به اسهال دچار شده اند احساس ضعف کنند.

موز می تواند این کمبود ایجاد شده در اثر اسهال را جبران کند.

۷– حفظ حافظه و تقویت روحیه

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

موز علاوه بر این شامل تریپتوفان است، یک اسید آمینه ای که مطالعات نشان می دهد نقش مهمی در حفظ حافظه و تقویت روحیه دارد.

شرایط کشت

خواص، ارزش غذایی و شرایط کشت موز

موز جزو گیاهان گرمسیری محسوب می شود و در مناطق حاره ای و در سطح وسیعی کشت می شود. میوه موز بیشتر به صورت تازه مصرف می شود. منطقه رشد موز در حدود عرض جغرافیایی ۳۰ درجه شمالی و جنوبی است. در دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتی گراد رشد این گیاه کند یا متوقف می شود. یک دوره طولانی که در آن درجه جرارت ۸ تا ۱۰ درجه سانتی گراد باشد حتی به بافت های گیاه هم آسیب می رساند.

ارقام مختلف این گیاه خود را با اقلیم های مختلف حاره ای سازگار ساخته اند. با وجود این همه آنها رطوبت زیاد و تامین آب کافی را ترجیح می دهند.

سیستم ریشه ای موز سطحی است و بیش از ۸۰ درصد ریشه های آن در لایه های ۵۰ تا ۶۰ سانتی متری خاک مشاهده می شود. این مساله یکی از خصوصیات سازگاری گیاهان با مناطق پرباران است. قدرت جذب آب ریشه ها کم است و به این دلیل حدود یک سوم از رطوبت قابل دسترس خاک برای گیاه سهل الوصول نمی باشد. موز از لحاظ خاک پرتوقع نیست ولی به خاک های دارای هوموس زیاد، تهویه خوب و رژیم رطوبتی مناسب در خاک عکس العمل خوبی نشان می دهد.

این گیاه نمی تواند بالا بودن عمق آب زیرزمینی را تحمل کند و در بیشتر موارد این مساله باعث فاسد شدن و از بین رفتن کل سیستم ریشه ها می شود. عمر اقتصادی درختان موز بسیار متغیر و بین ۳ تا ۲۰ سال است و هر سال ممکن است یک یا چند پاجوش تولید کند. در کشاورزی مکانیزه زمان عمر مفید و تولید محصول بازارپسند درختان موز معمولا بین ۴ تا ۶ سال است.

خاک های حاصلخیز با زهکشی خوب که فشردگی متوسط نیز داشته باشند باای کشت این گیاه مناسبند. موز فقط از طریق غیرجنسی قابل تکثیر است. بعضی از ارقام فقط یک بار محصول می دهند و پس از هر برداشت باید مجددا کشت شوند.

منبع: اختصاصی از همه چی

ارسال نظر