خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

پیش‌نمایشی زیبا از مرگ خورشید

کد خبر: 4161 تعداد بازدید: 610

سازمان فضایی اروپا اخیرا یکی از تصاویر جدید ثبت شده توسط دوربین WFPC2 تلسکوپ فضایی هابل را به نمایش گذاشته که پیش‌نمایشی از پایان جهان را ارائه کرده است. این ...

پیش‌نمایشی زیبا از مرگ خورشید

سازمان فضایی اروپا اخیرا یکی از تصاویر جدید ثبت شده توسط دوربین WFPC2 تلسکوپ فضایی هابل را به نمایش گذاشته که پیش‌نمایشی از پایان جهان را ارائه کرده است.

این تصویر در واقع نشان‌دهنده پایان ستاره Kohoutek 4-55 در لحظات مرگ آن است. این ستاره که در اصله ۴۶۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد در حقیقت اکنون بطور کامل از بین رفته است اما زمانی از جرم تقریبا مشابه خورشید برخوردار بود.

در این تصویر، ستاره در مرکز گرداب‌های رنگارنگ گاز قرار دارد. زمانی که انرژی ستارگان که باعث درخشش آن‌ها می‌شود به پایان می‌رسد به طور نامنظم تکان خورده و به معنای واقعی کلمه لایه‌های بیرونی خود را تکانده و آن‌ها را در فضا پخش می‌کند. در زیر این لایه‌های خارجی، هسته فوق داغ ستاره آشکار و تابش فرابنفش آن باعث درخشش گازهای اطراف آن شده که یک سحابی رنگارنگ را بوجود آورده است. رنگ قرمز در این تصویر ترکیبی نشانگر گاز نیتروژن، رنگ سبز نشان‌دهنده هیدروژن و آبی نشانگر اکسیژن است.

به گفته ستاره‌شناسان، در حال حاضر حدود پنج میلیارد سال از عمر خورشید باقی مانده تا به سرنوشت این ستاره دچار شود. در آن زمان، خورشید به یک کوتوله سفید تبدیل خواهد شد که به آرامی سرد شده و از بین می‌رود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر